Detektory czadu będą chronić ratowników medycznych
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi inwestuje w bezpieczeństwo zespołów ratownictwa medycznego. W tym celu zakupiono detektory tlenku węgla, które będą chronić ratowników przed przypadkowym zatruciem.
2019-11-14, 14:59

Godzina 22:00. Pilne wezwanie do osoby nieprzytomnej leżącej na podłodze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy medyczni znajdują kobietę leżącą w łazience. Oddycha szybko i płytko. Mąż, który przed dziesięcioma minutami wezwał pogotowie ratunkowe zaczyna odczuwać silne bóle głowy i nudności. Po chwili osuwa się na podłogę również tracąc przytomność. Kilka minut później podobne objawy zaczynają występować u przybyłych z pomocą ratowników medycznych. Wszystko za sprawą niesprawnego piecyka gazowego i tlenku węgla…

Mimo, iż powyższa historia nie wydarzyła się naprawdę, nietrudno wyobrazić sobie podobny przebieg zdarzenia. Czad, czyli tlenek węgla bywa nazywany „cichym zabójcą”. Nic w tym dziwnego. Ten silnie trujący gaz jest bezbarwny i bezwonny co znacznie utrudnia jego wykrycie. Z tego powodu ryzyko ekspozycji ratowników medycznych na tlenek węgla jest bardzo wysokie. Zwłaszcza w rozpoczynającym się sezonie grzewczym. Ponieważ Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi dba o bezpieczeństwo swoich pracowników zakupiliśmy detektory tlenku węgla, które przekazywane są zespołom ratownictwa medycznego. Natychmiast po wejściu ratowników do pomieszczenia, w którym występuje toksyczne stężenie czadu w powietrzu detektory uruchamiają sygnał ostrzegawczy. Pozwala to na szybką ewakuację poszkodowanych oraz wycofanie się personelu medycznego ze strefy zagrożenia.

Zatrucia tlenkiem węgla, zwłaszcza w sezonie grzewczym, nie są rzadkie. Szacuje się, że co roku na terenie Polski z powodu zatrucia czadem umiera sto osób a blisko dwa tysiące ulega poważnemu zatruciu. Zespoły ratownictwa medycznego są często pierwszą jednostką udzielającą pomocy tym poszkodowanym. Sprawia to, że ryzyko zatrucia u ratowników medycznych jest szczególnie wysokie. Dlatego też zakup detektorów tlenku węgla ma umożliwić naszym pracownikom niesienie pomocy poszkodowanym w bezpiecznych warunkach.

KONTAKT / AUTOR
Adam Stępka
Rzecznik Prasowy
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
+48 782 987 790
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.