Nowa jakość leczenia zatrzymania krążenia
Kolejna dotacja Wojewody Łódzkiego umożliwiła zakup urządzeń do automatycznego uciskania klatki piersiowej. Poprawi to jakość medycznych czynności ratunkowych udzielanych osobom w stanie nagłego zatrzymania krążenia.
2020-01-02, 14:01

Zgodnie z danymi Europejskiej Rady Resuscytacji rocznie na terenie Europy nagłego zatrzymania krążenia doznaje 700 000 osób, co można porównać z populacją wielkości miasta Łodzi. Kiedy praca serca ustaje liczy się czas oraz jakość uciśnięć klatki piersiowej. Już w ciągu 5-7 minut od zatrzymania krążenia zachodzą nieodwracalne zmiany w strukturze mózgu, które uniemożliwiają powrót pacjenta do pełnej sprawności. Z tego też powodu wczesne podjęcie podstawowych zabiegów ratujących życie - uciśnięć klatki piersiowej oraz oddechów ratowniczych - zwiększa szanse przeżycia poszkodowanego prawie czterokrotnie.

Jakość uciśnięć klatki piersiowej, które zastępują pracę serca wymuszając przepływ krwi w ciele poszkodowanego, ma kluczowe znaczenie dla jego przeżycia. Warto zatem pamiętać wykonując 30 uciśnięć i 2 oddechy, że aktualnie Europejska Rada Resuscytacji zaleca aby głębokość uciśnięć wynosiła 5-6 cm a ich tempo mieściło się w granicach 100-120 uciśnięć/min. Niestety! Zapewnienie tych parametrów przez dłuższy czas nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli uciśnięcia prowadzi człowiek, który po dwóch minutach resuscytacji ulega fizycznemu wyczerpaniu co przekłada się na jakość prowadzonych czynności. Zakupione z dotacji Wojewody Łódzkiego urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej pozwolą za zachowanie idealnych parametrów uciśnięć klatki piersiowej przez dłuższy czas. Ponadto uwolnią ręce jednego z ratowników, który w tym czasie będzie mógł zająć się innymi czynnościami. W ten sposób możliwy stanie się nawet transport poszkodowanych w stanie zatrzymania krążenia do szpitali celem wdrożenia specjalistycznych procedur (np. przezskórnego leczenia zawału serca będącego główną przyczyną zatrzymania krążenia).

Dotacja Wojewody Łódzkiego wynosząca 600 000 złotych umożliwiła zakup 10 urządzeń marki LUCAS-3. Urządzenia posiadają napęd elektryczny (bateria oraz możliwość podłączenia do gniazda sieciowego) a ich charakterystyczną cechą jest specjalna przyssawka, która umożliwia również aktywną dekompresję klatki piersiowej. Poprawia to parametry hemodynamiczne mogąc zwiększać przeżywalność pacjentów. Już w styczniu urządzenia LUCAS-3 zostaną przekazane do pierwszych zespołów ratownictwa medycznego, których dysponentem jest Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

KONTAKT / AUTOR
Adam Stępka
Rzecznik Prasowy
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
+48 782 987 790
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.