Wraz z upowszechnieniem dostępu do internetu Polacy zaczęli poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące stanu swojego zdrowia w sieci. Najczęstszym tego efektem jest przyjmowanie niepotrzebnych leków i suplementów diety. To z kolei nie rzadko zamiast ratować zdrowie prowadzi do jego pogorszenia, opóźnienia prawidłowej diagnozy a nawet śmierci.
Każdy lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny może godzinami opowiadać o podobnych przypadkach, w których wiara pacjenta w internetową diagnozę doprowadziła do tragedii. Nie tak dawno do poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej prowadzonej przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi zgłosił się 40-letni mężczyzna z powodu bólów brzucha oraz nieznacznego zażółcenia powłok skórnych. Podczas konsultacji lekarskiej okazało się, że przyczyną odczuwanych objawów było uszkodzenie wątroby na skutek przyjmowanych leków przeciwbólowych. Mężczyzna przyjmował je w dużych dawkach od ponad trzech miesięcy z powodu migreny, którą rozpoznał u siebie za pośrednictwem internetu. Dostępne bez recepty środki łagodziły co prawda bóle głowy jednak uszkadzały inne narządy. Na domiar złego w toku dalszej diagnostyki kazało się, że przyczyną odczuwanych bólów głowy nie była migrena lecz rozwijający się proces nowotworowy, którego wczesne rozpoznanie opóźniła wiara w internetowe diagnozy. Podobne przypadki można by w polskim społeczeństwie mnożyć bez liku...
Trzeba pamiętać, że na obraz konkretnej jednostki chorobowej składa się zespół odczuwanych objawów a żadna strona internetowa nie jest w stanie zastąpić rzetelnego badania lekarskiego. Z tego też powodu zamiast szukać rad u "doktora Google" lepiej jest skontaktować się z personelem medycznym. Na przykład w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. To tam można zasięgnąć profesjonalnej konsultacji, która daje gwarancje postępowania zgodnego z aktualną wiedzą medyczną. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi to nie tylko ambulanse ratunkowe ale również zespół poradni. W tym poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która służy pomocą od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-18:00.