Szukając diagnozy w internecie możesz znaleźć śmierć.
87,7% Polaków wiedzę na temat swojego stanu zdrowia czerpie z internetu a 89% z nas przyjmowało lub przyjmuje niepotrzebne środki farmakologiczne. Tak nieodpowiedzialne zachowania mogą prowadzić nawet do śmierci.
2020-02-10, 22:05

Wraz z upowszechnieniem dostępu do internetu Polacy zaczęli poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące stanu swojego zdrowia w sieci. Najczęstszym tego efektem jest przyjmowanie niepotrzebnych leków i suplementów diety. To z kolei nie rzadko zamiast ratować zdrowie prowadzi do jego pogorszenia, opóźnienia prawidłowej diagnozy a nawet śmierci.

Każdy lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny może godzinami opowiadać o podobnych przypadkach, w których wiara pacjenta w internetową diagnozę doprowadziła do tragedii. Nie tak dawno do poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej prowadzonej przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi zgłosił się 40-letni mężczyzna z powodu bólów brzucha oraz nieznacznego zażółcenia powłok skórnych. Podczas konsultacji lekarskiej okazało się, że przyczyną odczuwanych objawów było uszkodzenie wątroby na skutek przyjmowanych leków przeciwbólowych. Mężczyzna przyjmował je w dużych dawkach od ponad trzech miesięcy z powodu migreny, którą rozpoznał u siebie za pośrednictwem internetu. Dostępne bez recepty środki łagodziły co prawda bóle głowy jednak uszkadzały inne narządy. Na domiar złego w toku dalszej diagnostyki kazało się, że przyczyną odczuwanych bólów głowy nie była migrena lecz rozwijający się proces nowotworowy, którego wczesne rozpoznanie opóźniła wiara w internetowe diagnozy. Podobne przypadki można by w polskim społeczeństwie mnożyć bez liku...

Trzeba pamiętać, że na obraz konkretnej jednostki chorobowej składa się zespół odczuwanych objawów a żadna strona internetowa nie jest w stanie zastąpić rzetelnego badania lekarskiego. Z tego też powodu zamiast szukać rad u "doktora Google" lepiej jest skontaktować się z personelem medycznym. Na przykład w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. To tam można zasięgnąć profesjonalnej konsultacji, która daje gwarancje postępowania zgodnego z aktualną wiedzą medyczną. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi to nie tylko ambulanse ratunkowe ale również zespół poradni. W tym poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która służy pomocą od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-18:00.

KONTAKT / AUTOR
Adam Stępka
Rzecznik Prasowy
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
+48 782 987 790
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.